Game
Practice
Other

  • 02/22/2020 10:10 a.m.
    10U Heldeberg Championship Game- Weibel
  • 02/22/2020 10:15 a.m.
    14U Mohawk Lower Semi-Final #1 TBD vs #4 TBD- Berkshire School
  • 02/22/2020 11:45 a.m.
    14U Mohawk Lower Semi-Final #2 TBD vs #3 TBD-Berkshire School
  • 02/22/2020 0:50 p.m.
    10U Mohawk #2 Troy-Albany vs #3 TBD-Weibel
  • 02/22/2020 1:25 p.m.
    12U Mohawk Semi-Final Game- #2 TBD vs #3 TBD-Vernon
  • 02/22/2020 2:30 p.m.
    10U Hudson Championship Game-Weibel
  • 02/22/2020 3:05 p.m.
    12U Hudson Championship Game-Vernon
  • 02/22/2020 4:50 p.m.
    14U Mohawk Upper Championship Game-Vernon
  • 02/22/2020 5:30 p.m.
    TVHL 12U Mohawk Semi-Finals #1 TBD vs #4 TBD- CP Arena Cp1
  • 02/23/2020 09:30 a.m.
    16U Hudson Championship Game-ACHF
  • 02/23/2020 09:30 a.m.
    TVHL 12U Mohawk Championship Game-CP Arena- Rink 1
  • 02/23/2020 11:10 a.m.
    10U Mohawk Championship-Clifton Park Arena CP1
  • 02/23/2020 1:30 p.m.
    14U Mohawk Lower Championship Game- TBD- Berkshire School

Teams

NYSAHA North Section- NYS Tournament Bound Teams

Congratulations to the following teams that are advancing to the NYS Tournament in Buffalo:
Tier I
12U -Clifton Park
14U - Clifton Park
16U-  Clifton Park
18U
Tier II
12U - 1st Seed-Canton      2nd Seed- Adirondack
14U- 1st Seed -Adirondack   2nd Seed-Canton
16U- Canton
18U- 1st Seed- Bethlehem    2nd Seed- Adirondack
Tier III
12U- 1st Seed-    2nd Seed- 
14U- 1st Seed -Ogdensburg  2nd Seed- Norfolk/Norwood
16U-1st Seed Malone      2nd Seed- N Franklin
18U-1st Seed Louisville   2nd Seed Thousand Islands
Girls
Tier I
G19U -  Northwood Academy
Tier II
G12U- 1st Seed  Canton         2nd Seed  Chazy
G14U- 1st Seed  Saratoga       2nd Seed
G16U-1st Seed  Potsdam     2nd Seed  Norfolk Norwood
G19U-1st Seed                       2nd Seed

TVHL Semi-Finals Schedule

10U Hudson - #1 Schenectady vs #4 Saugerties - 2/16 10:00am KIWANIS #2 Troy-Albany  vs #3 Saratoga-2/8 11:00am FREAR Park
10U Mohawk- #1 Clifton Park vs #4 Saugerties- 2/16 2:10pm Clifton Park Arena   #2 Berkshire Rattlers vs #3 Troy-Albany- 2/22 12:50pm Weibel 
10U Heldeberg#1 N Berkshire vs #4 Clifton Park- 2/8 11:30am Clifton Park-CP1  #2 Schenectady vs #3 Troy-Albany-2/8 4:00pm Clifton Park Arena-CP1
12U Hudson- #1 West Point earns bye week-   #2 Clifton Park vs #3 Saratoga- 2/16 11:10am Clifton Park Arena-CP1
12U Mohawk- #1 Troy-Albany vs #4 N Berkshire- 2/22 5:30pm Clifton Park Arena-CP1  #2 Clifton Park vs #3 Berkshire Rattlers- 2/22 1:25PM VERNON
14U Mohawk Upper - #1 Clifton Parkvs #4 Northshire-2/15 5:30PM Clifton Park Arena-CP1  #2 Troy-Albany vs #3 Saratoga-2/15  1:00pm Clifton Park Arena-CP1
14U Mohawk Lower-#1 Schenectady/Troy vs #4 Berkshire Rattlers- 2/22 10:15am Berkshire School  #2 N Berkshire vs #3 Clifton Park-2/22 11:45am Berkshire School
16U Hudson - #1 Troy-Albany vs #4 Clifton Park 16U - 2/9 1:00pm Clifton Park Arena-CP1  #2 New Hartford vs #3 Clifton Park 18U-2/9 11:20am Clifton Park Arena-CP1

TVHL Championship Games

10U Hudson -  Schenectady (Home) vs Troy-Albany (Away) - 2/22  2:30pm Weibel

10U Mohawk - Saugerties (Home) vs Away - 2/23 11:10am Clifton Park Arena CP1

10U Heldeberg - Clifton Park (Home) vs Schenectady (Away) - 2/22 10:10am Weibel

12U Hudson- West Point (Home) vs Clifton Park (Away) - 2/22 3:05pm Vernon

12U Mohawk - Home vs Away- 2/23 9:30am Clifton Park Arena CP1

14U Mohawk Upper- Clifton Park (Home) vs Troy-Albany(Away)- 2/22 4:50pm Vernon

14U Mohawk Lower - Home vs Away-2/23 1:30pm Berkshire School

16U/18U Hudson- Troy-Albany (Home) vs Clifton Park 18U (Away)- 2/23 9:30am ACHF

SITE LINKS
League Event Schedule
Photo Galleries
Team Contacts
Trophy Case

Here you'll find a growing list of awards and accomplishments! View the Case...